uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky

Uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky

Jar dorazila a teploty začínajú pomaly liezť nahor. Je to čas, kedy sa vlastníci zapustených bazénov pripravujú na novú sezónu vyčistením okolia,ale hlavne samotného bazéna. Uvedenie zapusteného bazén do prevádzky je teraz jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov, môžete byť pripravený vychutnať si bazén na vašej záhrade.
Pred samotnou prípravou bazéna býva jedným z najviac zanedbávaných krokov čistenie a úprava miesta obklopujúceho bazén. Určite vám doporučujeme upratať zvyšky lístia, trávy a rastlín z terasy a hlavne okrajových kameňov. Taktiež, ak je to potrebné orežte konáre stromov a živý plot, ktoré narástli v posledných mesiacoch. Počas jari môže byť nepriateľom vietor, ktorý vám dokáže pri zametaní narobiť menšie problémy.

Skontrolujte bazénové zásoby

Pri používaní bazénovej chémie skontrolujte na všetkých obaloch dátum vypršania ich platnosti. Čistiace prostriedky, ktorým vypršala platnosť, by mali byť riadne zlikvidované a nahradené novými prostriedkami. V prípade, že ste tieto prostriedky zabudli počas zimy dobre uzavrieť a uskladniť, doporučujeme vám ich taktiež bezpečne zlikvidovať a nahradiť novými.

Odstráňte kryt (plachtu) bazéna

Počas zimných mesiacov bazénové prekrytie akumuluje vodu. Uistite sa, aby sa zabránilo zmiešaniu vody v hornej časti krytu s vodou v bazéne. Použite čerpadlo alebo použite vysávač na odstránenie vody z hornej časti plachty. Plachtu potom položte šikmo alebo kolmo na pevné miesto pre ľahšie odvodnenie. Poriadne vyzametajte a ostriekajte kryt (plachtu) a použite vhodné čistiace prostriedky odporúčané výrobcom. Vhodný prostriedok odstráni nečistoty, mastnotu, olej, špinu rovnako, ako ochráni kryt počas skladovania a predĺži jeho životnosť. Môžete naliať prostriedok na kryt a vydrhnúť ho kefou. Na uloženie krytu odporúčame suché miesto. V dnešnej dobe sú veľmi populárne bazénové prekrytia,(lamelové) ktoré plávajú priamo po hladine a sú priamo integrované do štruktúry bazéna. Nie je to však možné, pri všetkých druhov bazénov.

Skontrolujte samotný bazén

Odstráňte všetky zátky, ktoré boli pridané do bazénových komponentov a príslušenstva pri zazimovaní bazéna. Uistite sa, že skontrolujete filter a čerpadlo, aby ste pri prípadnom poškodení alebo opotrebovaní niektorých dielov mohli vymeniť za nové. Niektoré druhy bazénov majú svetlá pod vodou, ktoré bývajú v oblasti, kde mrzne často odstránené z ich krytov so stále pripojenými drôtmi. Ak nepatríte medzi elektrikára s potrebnou kvalifikáciou, tento akt by sme vám poradili prenechať na odborníka. Svetlá pri bazénoch Magiline sú 1m pod hladinou, kde voda nezamŕza, preto sa nemusia vyberať. Nezabudnite tiež skontrolovať na povrchu a bazénových okrajoch možné štrbiny a prehĺbeniny. Odstráňte vodný kameň z povrchu vhodným čistiacim prostriedkom alebo sódou bikarbónou.
Ak patríte medzi vlastníkov fóliových bazénov odstráňte nahromadené nečistoty jemným trením s mäkkou handričkou alebo bazénovým vysávačom. Taktiež sa odporúča použiť mop alebo kefa špeciálne navrhnutú pre váš typ bazénovej fólie. Pri iných druhov bazénov, skontrolujte či sa na povrchu nenachádzajú trhliny. Kontrola trhliny by mala byť štandardnou súčasťou pravidelnej údržby. Pre laminátové bazény sú charakteristické vlasové trhliny, ale doporučujeme pre istotu skontrolovať aj iné škody. Vlasové trhliny sa často vyskytujú v sklolamináte po určitom čase. Vzhľadom, že laminátové bazény majú gélový povlak na počiatku nemajú tendenciu k úniku vody alebo ovplyvnení integrity bazéna. Ak zbadáte väčšie trhliny alebo poškodenia volajte špecialistu na laminátové bazény.

Kontrola filtračnej vložky

Odstráňte hornú časť filtra a skontrolujte filtračnú vložku a očistite ju. Pri pieskovej filtrácií ju doplňte znova na označenú úroveň.

Zapnutie filtračnej pumpy a testovanie pH hodnoty

Zapnite filtračnú pumpu a nechajte ju bežať na zmixovanie starej a novej vody pred testovaním alebo pridaním chémie. Uistite sa, že použijete nové testovacie prúžky na zmeranie pH. S cieľom najlepšieho uvedenia zapusteného bazéna do prevádzky, by ste mali priniesť vzorku vody odborníkovi pre vhodnú analýzu. Okrem pH hodnoty otestujte taktiež zásaditosť, tvrdosť vápnika a obsah chlóru. Veľmi obľúbená býva možnosť slanej vody. V tomto prípade nezabudnite skontrolovať množstvo soli. Doporučujeme prečítať si náš článok Prečo investovať do systému na výrobu slanej vody v bazéne. Nechajte bežať filtráciu a povysávajte všetky usadené nečistoty. Čas filtrácie vody je rôzny, záleží hlavne od typu a výkonu. Pre konkrétny príklad pri bazénoch Magiline s filtráciou FX30 to je 30m³/hod. pri zapustenom bazéne s rozmerom 8x4x1,2m=39 m³ dokážete vyčistiť bazén za 1,5-2h. Keď je voda čistá, koncentrácia chlóru aj soli na požadovanej úrovni, bazén je pripravený k plnohodnotnému využitiu!

Prezrite si naše ďalšie články

Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény
Stavba bazénov

Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény

Jedným z našich cieľov písania tohto blogu je zrušiť to čo nazývame „kliatba poznania“ v celom …

Čítať viac →
vysnívaný domáci bazén ako na tácke
Stavba bazénov

Vysnívaný domáci bazén ako na tácke

Oficiálny začiatok leta je už za rohom.  Pri pomyslení na balenie si plaviek, nafukovacích rukávnikov …

Čítať viac →
Ako vodné prostredie prispieva k dýchacím problémom detí a mládeže
Rady, tipy a triky

Ako vodné prostredie prispieva k dýchacím problémom detí a mládeže

Plávanie je absolútne fenomenálna forma cvičenia, nehovoriac o upokojujúcich účinkoch. Avšak, plávanie v bazéne s chlórovou vodou môže …

Čítať viac →