3 výhody plávania v slanej alebo soľnej vode

3 Výhody plávania v slanej alebo soľnej vode

O liečebných účinkoch slanej alebo soľnej vody bolo popísaných už zopár článkov. Rozhodol som sa po zozbieraní údajov, ktoré som mal k dispozícií, vybrať tie najdôležitejšie informácie, ktoré ma zaujali a verím, že zaujmú aj vás. Začal by som tam, kde to všetko vzniklo a to slovom ,,thalassotherapy“ alebo aj talasoterapia, ktoré použil na popísanie liečivých účinkov slanej vody grécky lekár Hippokrates. Gréci vedeli už v tomto období za čias Hippokrata (460-370 pred.n.l.) o blahodárnych účinkoch slanej vody. Kúpali sa v umelých bazénoch naplnenými morskou soľou. V prípade ak máte radi históriu, a mali by ste záujem dozvedieť sa viac o histórií bazénov, dávam vám do pozornosti článok z nášho blogu Pôvod vzniku bazénov. Pozrime sa však teraz na 3 výhody plávania v slanej alebo soľnej vode.

Prekrásna pokožka

Mnoho kožných lekárov, dermatológov, dermatovenerológov uvádza, že plávanie v slanej vode čistí našu kožu. Medzi ďalšie priaznivé účinky kúpania sa v slanej vode pôsobiacich na našu pokožku patrí:

  • omladzovanie,
  • exfoliácia (mechanické odstraňovanie suchej kože a odumretých buniek z vrchnej vrstvy pokožky)
  • detoxikácia kože

Slaná voda patrí medzi prírodný zvlhčovač, pretože zvyšuje prirodzenú schopnosť našej pokožky udržať si vlhkosť a podporovať bunkovú regeneráciu. Naša pokožka je najväčším orgánom nášho tela, a ak sa cití obnovená, celé telo sa automaticky cíti revitalizované a zdravé. Ak pokožka trpí, potom trpíte aj vy. Ak je vaša koža suchá a svrbí vás, kúpeľ alebo plávanie v soľnej vode je jednoduchým riešením, pretože udrží pokožku hydratovanú a zastaví podráždenie. Štúdie preukázali, že slaná voda môže pomôcť liečiť nespočetné množstvo kožných porúch od ekzémov a psoriáz až k akné. Nebudete tieto ochorenia kože liečiť počas noci, ale pravidelným využitím slanej vody sa postupne bude zlepšovať vzhľad a stav chorôb.

Odbúranie stresu

Plávanie je jedným z najlepších spôsobov na odbúranie stresu. Plávanie v bazéne so slanou vodou je oveľa lepšie a efektívnejšie. Už pár preplavaných dĺžok zníži akýkoľvek zápal vo vašich kĺbov a svalov, telo sa bude cítiť zrelaxované a bez stresu. Soľná voda tiež obsahuje minerál bróm. Ten uvoľňuje bolesť svalov, svalovú tuhosť alebo slovensky ,,svalovicu“ a bolesť spôsobenú fyzickým a emocionálnym stresom. Stres je číslom jeden, ktorý prispieva k rýchlemu starnutiu nášho tela. Znamená to, že leňošenie pri bazéne na záhrade. ale hlavne čas strávený v bazéne, môžeme považovať ako terapiu alebo kúru proti starnutiu. Štúdie preukázali, že slaná voda pomáha podporovať prirodzené samoliečebné procesy v tele. Čím viac budete plávať, tým lepšie budete vyzerať a hlavne sa cítiť.

Zdravotné benefity

Schopnosť byť skutočne krásny z vonku, znamená, že vaše vnútro tiež musí byť zdravé a pracovať správne. Keď plávate v slanej vode, stimuluje to váš krvný obeh, čo je skvelé pre vaše zdravie. Avšak, ak patríte medzi tie osoby, ktoré majú problémy so srdcom, predtým než sa rozhodnete pre plávanie v slanej vode, doporučejeme vám poradiť sa s vaším lekárom. Slaná voda obsahuje mnoho minerálov, ktoré sú priaznivé pre celkové zdravie. Vaša krv potrebuje draslík na pomoc s obnovou po akomkoľvek cvičení, a uhádli ste soľ a slaná voda obsahuje draslík. Tiež sa v nej nachádzajú stopy horčíka, ktorý pomáha udržiavať váš nervový systém. Ďalšími minerálmi sú sodík, ktorý dopomáha, aby váš imunitní systém reagoval na rovnováhu tekutin v tele a vápník pre zdravé zuby a kosti.
Tieto informácie, ktoré ste si mohli prečítať v tomto článku dokazujú, že ľudia pre ktorých sa plávanie v slanej vode stalo súčasťou ich života a našli si v ňom záľubu, robia pre seba a svoje telo veľa. Nielen, že kúpanie sa v slanej vode upokojuje pokožku, zlepšuje krvný obeh, ale aj zvyšuje funkcie imunítneho systému. Verím, že to niektorým z vás dopomôže stratiť všetky zábrany a averziu voči soli.  Ak sa vám aj podarí prehĺtnuť trošku slanej vody, nezabije vás to, ba možno dopomôže udržať si zdravý vnútrajšok. Ak nemáte možnosť vo svojom okolí využiť potenciál, ktorý prináša slaná alebo soľná voda a patríte medzi vlastníkov zapusteného bazéna, odporučili by sme vám kúpu niektorého zo zariadení na úpravu vody, ktoré síce patria medzi cenovo drahšie, no sú oveľa efektívnejšie v časovej závislosti.

Prezrite si naše ďalšie články

Pôvod vzniku bazénov
Údržba bazénov

Pôvod vzniku bazénov

Najstaršia verejná vodná nádrž v starovekých dobách sa prezentovala netypickým názvom „Veľký kúpeľ“, ktorý sa v tých …

Čítať viac →
9 zaujímavých bazénových trendov
Rady, tipy a triky

9 zaujímavých bazénových trendov

Prešla už dlhá doba, od kedy boli bazény len v základnom bielom obdĺžnikovom tvare. Za …

Čítať viac →
Najčastejšie kroky k správnemu zazimovaniu Vonkajšieho bazéna
Údržba bazénov

Najčastejšie kroky k správnemu zazimovaniu vonkajšieho bazéna

Koniec roka sa pomaly blíži ku koncu, teploty na teplomery klesajú a s nimi prichádza …

Čítať viac →